Středisko rané péče Sluníčko - pomáháme rodinám, kde vyrůstají děti s obtížemi ve vývoji
11. října 2021 Aktuálně raná péče

Středisko rané péče Sluníčko - pomáháme rodinám, kde vyrůstají děti s obtížemi ve vývoji

Když dítě nedělá stejné věci jako ostatní děti a rodiče (případně pěstouni) si nejsou jistí, jak mu pomoci, nabízíme svou podporu a pomoc.

Obtíže dítěte mohou být různé. Dítě se možná narodilo nedonošené nebo mu nejde zvedat hlavičku jako ostatním dětem. Nebo je třeba už starší a pořád nemluví. Je také možné, že některý lékař nebo někdo jiný vyslovil podezření na určitou diagnózu. Nebo ji i přímo určil. Dysfázii, autismus, epilepsii, dětskou mozkovou obrnu, zrakové postižení, nějaký genetický syndrom nebo něco jiného.

Prostě chvíle, kdy si rodiče či pěstouni nejsou jistí, co a jak mají dělat s dítětem dál a v hlavě se jim honí otázky. Jaké hračky mám dítěti dát, aby si s nimi hrálo? Jak můžu dítě přesvědčit, aby začalo lézt? Jak mám dítě nakrmit, když se to vůbec nedaří? Co mám dělat, když mé dítě nemluví, a proto se hrozně vzteká? Nepomohly by mému dítěti lázně? Kde seženu nějakou speciální pomůcku? Do jaké školky moje dítě půjde, je pro něj vůbec nějaká vhodná? Nebo jakékoliv další.

Potom stačí, když rodiče zatelefonují nebo napíšou do Střediska rané péče Sluníčko a zeptají se. Budeme společně hledat, co právě jejich dítěti pomůže. Jednou měsíčně přijede přímo domů k dítěti poradkyně rané péče, vzděláním speciální pedagog. V rodině bude poradkyně jednu až dvě hodiny. Bude mluvit s rodiči dítěti, nabídne odpovědi na jejich otázky. Poradkyně také ukáže, jak si s dítětem hrát, jak něco nového nacvičovat, trénovat. Přiveze s sebou speciální pomůcky nebo hračky, ty si může rodina půjčit a hrát si s nimi s dítětem. Vše je zdarma.

Rodiny, které se Sluníčkem spolupracují, získají průvodce na cestě. Někoho, na koho se mohou kdykoliv obrátit, s kým mohou řešit jakékoliv těžkosti.

Pokud máte otázky, co a jak byste měli a neměli s dítětem dělat, jestliže má Vaše dítě nějaké obtíže ve vývoji, pokud je Vaše dítě ve věku 0 až 7 let a jestliže žijete v Královéhradeckém kraji – jsme tu pro Vás.

Středisko rané péče Sluníčko

Konzultace na Sluníčku

Mgr. Zuzana Sýkorová

poradkyně rané péče
Tel.: 778 470 702 E-mail: gnMk4Z2kfdBB5f56LTprRb~lWaxhTj