Tříkrálová sbírka v Chlumci nad Cidlinou. Děkujeme Vám.

Tříkrálová sbírka v Chlumci nad Cidlinou. Děkujeme Vám.

Tříkrálová sbírka v Chlumci nad Cidlinou nabírá rok od roku na intenzitě. Je to zásluhou mnoha a mnoha ochotných dobrovolníků dospělých i dětských. Je nutné však zmínit minimálně tři - Marii Křepelovou, Mgr. Evu Řezáčovou a Janu Kopeckou. Jsou nepostradatelnými, laskavými organizátorkami akce ve městě.

Jak dopadla tříkrálová koleda 2019 v Chlumci nad Cidlinou - text i foto zaslala Marie Křepelová

Milí sousedé, zajímalo by vás, jak vypadá příprava koledy? 

Mladou generaci neznaje, dám, v době od října do štědrého dne, s pomocí tipů od kdekoho na kdekoho, po desítkách telefonátů a meilů, hrdě dohromady úžasných 17 sousedských skupinek, to je s anděly 70 lidí, nejvíce v historii. Abych pak těsně před koledou zjistila, že tak u třetiny z nich někdo vypadl a ostatní bez něj s nikým jiným nepůjdou. A kolotoč začíná, teď už velkým fofrem, znovu. Tady se projeví lidská solidarita. Během koledy a její přípravy poznám tolik dobrých, obětavých lidí, že mě to nabíjí celý rok. Jejich počet se blíží stovce. Hodně pomohla paní Drtinová, Ulrichová a její dcery i další.

Paní Horáková na Františku narychlo dosadila místo malých koledníků ztepilé královny, ve věku na vdávání. Paní Krátká nalákala na poslední chvíli tři princezny. Tak se k naší úlevě mohlo koledovat všude, i když po koledě jsme zjistili, že malé mezery jsme měli. Tak se na nás, prosím, nezlobte, snad to dopadne příště. 

Chlumec nad Cidlinou

Nehodlala jsem to vzdát, i kdybychom měli za krále vyrazit my důchodci. Já s rukou v sádře a další třebas o berlích.

Tak teď už popořádku. Začali jsme opět novoročním požehnáním 2. ledna 2019. Pan Fibigr udělal zase krásné fotky. Ta atmosféra v kostele sv. Voršily, nám bezvěrcům neznámá, nejde popsat, to se musí zažít. Pan Beňo po divadélku hezky a právem poděkoval rodičům za to, jak vedou svoje děti. Od pana děkana Vidourka dostaly děti požehnání. Dozvěděli jsme se i pro mě překvapující věc, totiž že Vánoce letos končí až 13. prosince. Je to vždy neděli po Třech králích. Víte to někdo? A začínají východem první hvězdy 24. prosince. Ne, jak nám to připadá vlivem komerce, že začátek je někdy od října a konec úderem povánočních výprodejů. Bříška sytíme celý rok, a už vůbec neznáme čtyřtýdenní adventní a šest neděl trvající předvelikonoční půst, po kterém musí jídlo úplně jinak chutnat. Věděli byste, že v těchto dvou obdobích půstu s výjimkou třetí adventní neděle se ani nezdobí kostely? Pak ta jejich krása o svátcích při nazdobení a zpěvu o to víc vynikne.

No, a potom, v pátek 4. ledna, vyrazily čtyři skupinky koledníků ze školy a dvě paní Kopecké a Vávrové v Kladrubech do zasněžené krajiny. Na nás, ani na dvě skupinky koledníků v Lučicích v sobotu sníh nepočkal, spláchl ho noční a ranní déšť. Později kráčeli koledníci podmračenou krajinou, takže i fotky jsou letos trochu pošmournější.

Kdo jsou ti letošní stateční vůdci sousedské koledy?

Naše stálice: paní Irena Bereščáková,Táňa Horáková, Kateřina Kudrnová, Pavel Hampl, Dagmar Ulrichová / spolu se Sandrou Novotnou, Petr Beneš, Helena Krátká, Martina Kolinská, Pavel Smíšovský, Zbyněk Říha. A pak ti, co se k nám nově přidali: maminky Blanka Sedláková, Jana Tejchmanová, Lenka Šilhánková, pak šikovní mladí: Kristýnka Krátká, Vojtěch Horák, Lukáš Soukup.

V Kladrubech tradičně dělala doprovod paní Kopecká, která také rychle upravovala kroje na velikost svých mini i maxi koledníků a paní Vávrová. V Lučicích k paní Kopecké další doprovod letos poprvé mohla dělat zkušená kolednice Lada Mrňáková.

V Lučicích měli nejmladší kolednici v naší historii. Tříletou Elišku Pšeničkovou. I když ona to vehementně popírala a durdila se: Mně nejsou tři, mě už byly tři! Bravurně odchodila celou koledu. Ve věku čtyř let začala předtím koledovat její tehdy stejně kouzelná sestra Kačenka a předloni byla za nádherného andílka také tehdy čtyřletá Eliška Netíková. Ale tříletého a k tomu takhle statečného koledníčka jsme ještě neměli.

Pro úplnost ještě jména školního doprovodu: Kamila Macáková, Táňa Horáková, Kateřina Svobodová a Tereza Turková.Chlumec nad Cidlinou

Hezky to vyjádřil můj pražský vnouček - Babi, to mají ty vaše děti ale dobré, že poznají sousedy. A já dodávám: To ale máme dobré, že tu máme tak obětavé lidi, kteří jdou ve svém volnu pomoci dobré věci, to to máme dobré, že máme tak hodné a štědré sousedy. A to je dobře. Vždyť i tady v Chlumci je už hezká řádka lidí, kterým charita pomohla v posledních chvílích života, i těch, kterým pomáhá s postiženými dětmi, což je ještě těžší životní osud.

Byli jste štědří jako obvykle. Děti zase přinesly kromě zážitků plné kasičky. Uvažujeme, zda si nemáme u charity vyžádat výrobu kasiček velikosti XXL !

Vykoledovalo se neuvěřitelných 88 175 korun. Z toho škola 13 776 Kč, Lučice 4 620 Kč, Kladruby 3 586 Kč a v sousedské koledě přímo v Chlumci 66 193 Kč.

Je to nevídaná solidarita a jsem vám za ni všem moc vděčná.

A to k tomu za Chlumec ještě přibudou vykoledované peníze z kasičky v kostele, které se ale počítají až déle.

Za všechny koledníky vám z celého srdce děkuje Marie Křepelová a z charity Petra Zíková

Související galerie

Tříkrálová sbírka 2019
Podpořte nás
 

Aktuálně

6. 3. 2019 — 24. 6. 2019

Namalujte kamínek pro děti z rané péče

6. 3. 2019 — 10. 7. 2019

Výtvarná soutěž - Pomáháme seniorům

 
 

Darujte DMS

Podpořte nás  - zašlete z vašeho telefonu dárcovskou SMS

 

 

  DMS CHARITAHK 30

  DMS CHARITAHK 60

  DMS CHARITAHK 90

 

 

tel. číslo  87 777 

 

Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč

OCH HK obdrží 29, 59 nebo 89 Kč

 

Více na www.darcovskasms.cz

Děkujeme.