Azylový dům, bezpečné přechodné bydlení pro lidi bez domova

ilustrační foto

Dům Matky Terezy, středisko sociálních služeb pro lidi bez domova poskytuje dlouhodobě pomoc mužům a ženám žijícím na ulici. Lidé zde najdou pomoc během dne, mohou i přenocovat. První a druhé patro budovy je využívané klienty – muži, k pobytu v azylovém domě. V loňském roce jich zde nějaký čas prožilo celkem 82.  dmt

 

Pobyt v Azylovém domě nabízí bezpečné a klidné prostředí a důstojné zázemí pro přechodný pobyt.  Vyžaduje však spolupráci se sociálními pracovníky a pracovníky v sociálních službách, kteří jsou v pravidelném kontaktu. Nabízí jim pomoc například i při zajištění finančních prostředků, řešení psychického i fyzického zdraví, navázání, případně obnovení vztahů s rodinou. Jsou jim oporou při získávání a udržení zaměstnání a nalezení vhodného bydlení.

 

Pan Olda nějaký čas pobýval v Azylovém domě... nová budova DMT

Jeho těžká životní situace se vyhrotila, když ztratil zaměstnání. Situace byla o to horší, že měl rodinu.    

Po dokončení školy nastoupil do práce. Manuální, těžká dřina, ale přesto ho bavila. A ještě k tomu krásná souhra náhod, potkal tam svojí milovanou družku. Štěstí jim přálo a zaměstnavatel jim pronajal byt. Rodině se dařilo.

Bohužel zaměstnavatel zkrachoval, oba přišli o práci a z bytu se museli vystěhovat. Řekli si, že to nějaký čas vydrží v nějaké ubytovně, než najdou něco lepšího. Ale nic jim nevycházelo. Od kamarádů se Olda dozvěděl o pomoci lidem bez domova v hradecké Oblastní charitě a jeho další kroky vedly do Domu Matky Terezy, střediska sociálních služeb pro lidi bez domova. Družka šla se synem do Domova pro matky s dětmi.

Olda začínal tak, že docházel do noclehárny. Přivydělával si příležitostnými brigádami a při tom hledal stálé zaměstnání. Někde ho nechtěli, pro vysoký věk, jinde měli plno. Se sociální pracovnicí našli volné místo u firmy na svoz odpadů. Měl stálou práci s dobrým platem. Také se přestěhoval do prvního patra do Azylového domu, kde měl již větší pohodlí a větší možnosti setkávat se s rodinou. Začal šetřit na byt. ilustrační foto

 

Bohužel nastydnul a musel být hospitalizován s těžkým zápalem plic. Zaměstnavatel na něj nemohl dlouho čekat a propustil jej. Začínat znovu od začátku, to chce pořádnou vůli: „Kdybych neměl rodinu, která mně moc pomáhá, asi bych nenašel sílu“. Opět ode dna se Olda odrazil i díky pracovníkům Domu Matky Terezy, kteří jej podporovali v jeho návratu do běžného života a pomohli mu sehnat novou práci.  

  

Děkujeme za finanční podporu z projektu „Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji IV“, financovaného z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.

EF

 

logo charita

KOMU A JAK POMÁHÁME - zde naleznete kompletní přehled všech služeb Oblastní charity HK. 

 

 

          .