Souběh exekucí srážek ze mzdy a přikázání pohledávky z účtu povinného  u peněžního ústavu

Souběh exekucí srážek ze mzdy a přikázání pohledávky z účtu povinného u peněžního ústavu

Poradna pro lidi v tísni často řeší problematiku nařízených exekucí přikázáním pohledávky z účtu povinného u peněžního ústavu a obranu proti této exekuci. Nepostačuje-li jeden ze způsobů provedení exekuce k uspokojení oprávněného, lze exekuci v jednom exekučním řízení provést více způsoby, popřípadě i všemi zákonem stanovenými způsoby.

Pak může nastat situace, kdy exekutor nařídí provedení exekuce srážkami ze mzdy nebo jiných příjmů, přikázáním pohledávky z účtu povinného u peněžního ústavu a prodejem movitých věcí. Každý z těchto způsobů má svá specifika a výjimky, kdy exekuce provedena být nemůže.

Nejčastější souběh exekucí, se kterým se setkáváme, je nařízení srážek ze mzdy nebo jiných příjmů a přikázání pohledávky z účtu povinného u peněžního ústavu. V praxi to znamená, že mzdová účetní provede výpočet celkové nezabavitelné částky a zbývající část mzdy odešle soudnímu exekutorovi. Nezabavitelnou část mzdy by měl obdržet dlužník. Téměř všichni zaměstnavatelé zasílají mzdy svým pracovníkům na bankovní účty. V tuto chvíli pro dlužníka nastává problém. Jednak mu již byla část mzdy „zadržena“ a odeslána exekutorovi a současně zbývající část mzdy odeslána na účet, který je již také „zablokován“ ve prospěch exekučního řízení. Příjemci důchodů, dávek státní sociální podpory nebo hmotné nouze mohou požádat o výplatu těchto prostředků poštovní poukázkou. Vyřízení tohoto způsobu převodu peněz může ale trvat i několik měsíců.

Má dlužník nějakou šanci se ke svým penězům dostat?

Nno. Měl by dojít do své banky a požádat o vyplacení dvojnásobku životního minima (do 28. 2. 2021 mohl požádat o vyplacení čtyřnásobku životního minima a od 1. 4. 2021 bude tato částka činit trojnásobek životního minima). Toto ale může učinit pouze jedenkrát. Další měsíc už tuto možnost nemá.

Pokud se na nás dlužník obrátí se žádostí o pomoc s vyřešením této situace, zjišťujeme jaké platby mu jsou na účet poukazovány. Jedná-li se o nezabavitelnou část mzdy nebo jiného příjmu (např. důchodu; rodičovského příspěvku apod.) nebo peněžité dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi, z dávek státní sociální podpory příspěvek na bydlení a jednorázově vyplácené dávky státní sociální podpory a pěstounské péče, pomůžeme mu se sepsáním návrhu na zastavení exekuce a návrhu na odklad exekuce. 

 Tyto návrhy odešle soudnímu exekutorovi, který má dvě možnosti, jak rozhodne. Pokud návrhům vyhoví, exekuce je zastavena a dlužník opět může nakládat se svým účtem a prostředky na něm uloženými. Pokud tomuto návrhu nevyhoví, postoupí jej k rozhodnutí místně příslušnému okresnímu soudu. Naše zkušenost je taková, že ve většině případů soud návrhům vyhoví a exekuce zastaví.

Jak je z výše uvedeného patrné, řešení komplikované situace zde je, ale je časově náročné a někdy trvá i několik měsíců, než se dlužník ke svým penězům opět dostane.

 Od 1. 4. 2021 začne platit zákon, který umožní dlužníkům v exekuci založení chráněného účtu. Na tento chráněný účet, se nebude vztahovat běžná exekuce, tzn. že peníze, které dlužníkovi přijdou na chráněný účet, nebudou podléhat exekuci. Je ale potřeba zmínit, že dlužník si na tento účet může nechat zasílat pouze prostředky, které ze zákona exekuci nepodléhají  (např. nezabavitelná část mzdy nebo jiného příjmu, dávky hmotné nouze, některé dávky státní sociální podpory apod.)

Banka, kde má dlužník exekucí „zablokovaný“ účet, bude muset umožnit založení nového bankovního účtu. Dlužník může mít pouze jeden účet u jedné banky. Zřízení tohoto účtu by pak banka měla oznámit všem soudům, které nařídily výkon rozhodnutí.

Pokud se někdy dostanete do situace, se kterou si nebudete vědět rady, neváhejte a vyhledejte pomoc. Možná se Vám s pomocí odborníků podaří Vaši situaci změnit.

                                                                                   Napsala: Bc. Renáta Janková, dluhová poradkyně Poradny prolidi v tísjni

 

Bc. Renáta Janková

Sociální pracovnice, odborná poradkyně
Tel.: 778 880 475 E-mail: ~.Ak-Z2bWgxy.Z4WH-uk87j73dkmb