Po 20 letech přicházejí do Domova pro matky s dětmi nové výzvy

Po 20 letech přicházejí do Domova pro matky s dětmi nové výzvy

Domov pro matky s dětmi nabízí pomoc ženám a mužům s dětmi bez domova již dvě desetiletí. Nová vedoucí Mgr. Kateřina Sochorová dala po svém nástupu prostor velkým změnám v nastavení a směřování služby. Některé nové přístupy si vyžádaly i pracovnice týmu samy. „Po půl roce vidím, že jdeme správnou cestou, ještě hodně společné práce nás ale čeká. Dvacet let je dlouhá doba, společnost se proměňuje a my se musíme vypořádat s novými situacemi a potřebami, které doba přináší.

Můžete v krátkosti specifikovat poslání Azylového domu?

Služba nabízí pomoc maminkám s dětmi, které ztratily domov a ocitnou se v těžké životní situaci, kterou samy nezvládají řešit. V Azylovém domě společně hledáme možnosti, jak maminky podpořit, aby se dokázaly postavit na vlastní nohy, obstály v životě, postaraly se o své děti. Podmínkou spolupráce je aktivní přístup a snaha maminky na sobě pracovat.  Klientem samozřejmě může být i tatínek s dětmi či osoba, která má děti svěřené do péče, přišla o bydlení a potřebuje dočasné útočiště, nicméně maminky převažují, proto mluvím především o maminkách, jako klientkách Azylového domu.

Nové situace a potřeby, co se změnilo?

Změnila se doba, není jednoduchá. Klade na maminky mnohem větší nároky. Ztížily se podmínky při hledání práce, přišlo zdražení, energetická krize. Šance na finančně dostupné samostatné bydlení je menší. Některé maminky se k nám začaly i vracet. Nedokáží se vymanit z pomoci sociálních služeb, jsou zacyklené v různých formách podpory a nedokáží samostatně žít. Je potřeba s návaznými sociálními službami spolupracovat, bavit se o riziku vzniku závislosti na službách a více podporovat klientovu samostatnost. To je samozřejmě náročnější na sociální práci s klienty, potřebují více naší podpory, například i v základních dovednostech, péči o děti a podobně.

Dá se zobecnit sociální profil vašich klientek?    

Maminky přicházejí z různého společenského prostředí, mají odlišné návyky, různé mentální schopnosti. Mají za sebou špatná životní rozhodnutí. Jsou zklamané ze vztahu, mají problémy s nejbližší rodinou, přišly o střechu nad hlavou... Mnohé pochází z nefunkčních rodin a dětských domovů, kde často neměly vzory, které by je vedly a pomohly jim připravit se na samostatný život. Většina z klientek nedělá své chyby vědomě, jen si neuvědomují, jaké negativní následky mohou mít.

Jak rozpoznáte, v čem nebo s čím maminky potřebují pomoci

Díky tomu, že u nás maminky bydlí, máme možnost pracovat s nimi individuálně a vidět jak fungují, jak přistupují k výchově, hygieně, výživě, k běžným domácím povinnostem, trávení volného času. Snáze rozpoznáme, co je třeba změnit, na čem pracovat a rozvíjet, aby v budoucnu situace zvládly, aby se dokázaly postarat o své děti a normálně fungovat v běžném životě. Každá maminka potřebuje velkou dávku naší podpory, a ještě větší dávku své vlastní odhodlanosti a vytrvalosti. Je to dlouhá a náročná cesta, ale naší podporou se dá zvládnout. Musí chtít především ony samotné. Každoročně několik maminek s dětmi tuto výzvu zvládne a dokáží se postavit na vlastní nohy a fungovat samostatně.

A když spolupráce nefunguje?  

Pokud nespolupracují, nemáme jim co nabídnout. Odchází. Důvodem ukončení spolupráce z naší strany je porušování předem domluvených pravidel. Nefungujeme jako hotel. Máme vzájemně nastavené mantinely, které vymezují srozumitelný a bezpečný prostor klientkám i pracovníkům Azylového domu pro vzájemnou komunikaci a spolupráci. Maminkám nabízíme podporu a pochopení, pouštíme si je do svých srdcí, známe je, známe jejich příběhy, jejich děti. Práce v rámci nastavených pravidel je však velmi důležitá a základní pravidla musí platit pro každého.  

Po 20 letech přicházejí nové výzvy

Reagování na nové výzvy není pro klienty ani zaměstnance jednoduché. Přijmout je a sžít se s nimi musí nejen klientky, ale i pracovníci. Díky přístupu kolegů již registrujeme změny, a v tomto procesu budeme pokračovat Vše chce svůj čas a vše nejde stejně rychle.

Přeji celému týmu pracovníků Azylového domu hodně sil, radosti a entuziasmu při jejich práci. Přeji si, aby pro naše klientky byl Azylový dům pomyslným dnem, od kterého se mohou odrazit jen směrem vzhůru. To je náš společný cíl, na kterém každý den společně s mými kolegy pracujeme.

Děkujeme za rozhovor vedoucí Azylového domu - Domov pro matky s dětmi Mgr.Kateřině Sochorové

Domov pro matky s dětmi