Sociální rehabilitace obnovuje pracovní a sociální návyky
8. července 2020 Aktuálně

Sociální rehabilitace obnovuje pracovní a sociální návyky

Sociální rehabilitace je jednou z forem podpory, kterou poskytuje Dům Matky Terezy lidem bez domova. Klienti se v rámci této sociální služby mohou zapojit do konkrétních pracovních činností a rozšířit tak své dovednosti, schopnosti a návyky. V roce 2019 poskytla Sociální rehabilitace službu 44 klientům.

S činnostmi klientů Sociální rehabilitace se mohou obyvatelé Hradce Králové potkávat i v běžném životě. Sedmnáct klientů prodávalo časopis Nový prostor, další působili v Kreativní dílně a také na trzích, kde své výrobky prodávali. V Sociálním šatníku se podíleli na výdeji 11 200 kusů ošacení, zapojovali se i do úklidu městské části Hradce Králové - Pouchov.

Některé aktivity klientů se týkaly interního provozu v Domě Matky Terezy. Příkladem je navařených 2 500 porcí hlavních jídel a 30 000 porcí polévek pro ostatní klienty v zařízení.

Příběh Jardy, klienta Sociální rehabilitace

Jarda žil deset let na ulici. Pobýval hlavně venku. Byl závislý na alkoholu. Téměř nikdy nebyl střízlivý a téměř nikdy díky alkoholu nesplňoval podmínky pro vstup do nízkoprahového denního centra, nebo do noclehárny. Několik nocí strávených na záchytce nebylo v jeho případě nic neobvyklého. Jeden večer se mu téměř stal osudným. V noci teplota klesla hluboko pod bod mrazu a Jarda byl opět silně opilý, a venku. Kamarád mu naštěstí přivolal pomoc a tím mu zachránil život. Po několika dnech v nemocnici se Jarda rozhodl změnit svůj život.

Přestal ze dne na den pít. Začal využívat nízkoprahové služby, docházel do společenství Anonymních Alkoholiků, vyhledal službu Sociální rehabilitace. Ani si nepamatoval, kdy se naposledy věnoval nějaké činnosti.

Během procesu obnovy pracovních a sociálních návyků se naučil o sebe opět pečovat, začal pracovat v kuchyni, plnil úkoly a převzal sám za sebe zodpovědnost. Naučil se i výborně vařit, což dnes využívá pro svoji potřebu, kdy si vaří na ubytovně. Zapojil se do Veřejné služby a v jejím rámci o víkendech vaří polévku pro ostatní klienty Denního centra. Stále abstinuje a vede důstojný život.

Image 3

Od 1. 1. 2020 do 30. 6. 2022 je sociální služba sociální rehabilitace opět podpořená Královéhradeckým krajem.Projekt Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji VI reaguje na měnící se sociální podmínky, posiluje kapacity vybraných služeb a přispěje k inovaci způsobu jejich poskytování.