Sociální rehabilizace  - sociální služba v době pandemie
18. října 2021 Aktuálně

Sociální rehabilizace - sociální služba v době pandemie

Období pandemie roku 2020/ 2021 bylo velmi náročné, nemoc a obavy, ale i odhodlání se staly nechtěnou součástí našich osobních i pracovních životů. I přes přísná bezpečnostní opatření, pronikla nemoc i do Domu Matky Terezy. Téměř stovka žen a mužů bez domova s pracovníky čtyř sociálních služeb čelila dvakrát třítýdennímu uzavření objektu a karanténě. Covid zásadně ovlivnil i činnosti v rámci služby Sociální rehabilitace.

Co znamená pojem Sociální rehabilitace?

Pokud klient chce získat či obnovit nějaké dovednosti, znalosti potřebné pro bydlení, péči o domácnost, pro získání a udržení práce, je Sociální rehabilitace skvělou možností. Služba vede klienty k dodržování pravidelného denního či pracovního režimu, odpovědnosti a aktivnímu přístupu k získávání nových kompetencí. Klienti jsou zapojování do výroby dekoračních předmětů v malé vybavené dílně, mohou se učit v naší kuchyni. Některé klienty je možné vídat při prodeji časopisu Nový Prostor. Klienti dále třídí ošacení v Sociálním šatníku, aktivitou je i pravidelný úklid oblasti Pouchova. Ročně se zapojí kolem padesáti klientů.

Ovlivnila pandemie poskytování služby Sociální rehabilitace?

Ano, zcela zjevně, klientů o polovinu ubylo, nám pracovníkům práce výrazně narostla. Museli jsme například nahradit klienty v kuchyni. Snídaně, obědy a potravinovou pomoc jsme zabezpečovali dlouhodobě z našich řad. V té době zde byla téměř stovka klientů. Vše muselo být každý den zajištěné tak, aby byli zabezpečení a zvládli situaci, kdy nemohli opouštět budovu Domu Matky Terezy.

Bylo však nutné zvládnout zajistit i další činnosti, můžete být konkrétní?  

Především bylo nutné udržet „zdravý duch“ klientů.  Mnoho klientů má psychické problémy, jejich životní styl je jiný, uzavření prostor Domu Matky Terezy nikomu na pohodě nepřidalo. Negativní dopady na psychiku klientů jsme řešili různými aktivizacemi. Sháněli jsme deskové hry, časopisy, zpřístupnili jsme Kreativní dílnu i těm, kteří službu Sociální rehabilitace před karanténou nevyužívali.  

Průběžně jsme zajišťovali i ošacení ze Sociálního šatníku, který pro klienty v karanténě fungoval tak, že oblečení vyzvedával sociální pracovník. S pomocí pracovnice Sociálního šatníku vybral ošacení dle „objednávek“ klientů a následně dovezl do Domu Matky Terezy a klientům rozdal.

Ráda bych se ještě vrátila na začátek covidového období, kdy bylo nutné rychle zajistit ochranné roušky pro naše kolegy i klienty. Tenkrát jsme přešili mnoho prostěradel a cích a během několika dní jsme jich vyrobili několik stovek.

Byla situace v Domě Matky Terezy těžká?

Ano, toto období bylo velkou zkouškou pro všechny pracovníky i náš malý tým Sociální rehabilitace. Přestože covid nevynechal ani nás, pomáhali jsme napříč všemi službami Domu Matky Terezy a zapojovali se tam, kde bylo potřeba. Pandemie prověřila sílu a loajálnost našeho týmu, naznačila, jakým směrem dál rozvíjet své aktivity a možnosti.  Ukázalo také, jak je služba důležitou součástí komplexního poskytování sociálních služeb pro lidi bez domova.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

V rámci Sociální rehabilitace plánujeme oslovit i jiné organizace a nabídnout jim možnost zapojit do této služby i jejich klienty. Dále bychom chtěli získat byt, který by sloužil jako tréninkový pro klienty, kteří by potřebovali nácvik a podporu při zvládání běžných domácích záležitostí a mohli se posléze začlenit do běžného života. Zkušenosti, které jsme v uplynulé době získali, nám napověděly, co je důležité pro nás i naše klienty, čemu je dobré věnovat energii, a kam bude dobré službu v nasměrovat, řekla sociální pracovnice Sociální rehabilitace Bc. Hana Karmanská.

Image 3

 

Děkujeme za finanční podporu z projektu „Služby sociálníprevence v Královéhradeckém kraji VI“, financovaného z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.