Raná péče pro rodiny i v době covidu
22. února 2021 Aktuálně raná péče

Raná péče pro rodiny i v době covidu

Raná péče nabízí pomoc rodinám, které doma pečují o dítě s postižením. Pandemie velmi zasáhla i do činnosti této terénní služby. Rodiny však bez pomoci nezůstaly. Aktuálně již opět poradkyně rané péče navštěvují své rodiny v jejich domácnostech. 

Mnohé rodiny z rané péče žijí, vzhledem k potřebám dítěte s postižením, uzavřenější život. Jarní vlna pandemie jim vzala další jistotu, kterou měly - návštěvy laskavých, usměvavých poradkyň rané péče, kterým důvěřují, které znají jejich příběh a které milují i jejich děti. Dočasným řešením pro jarní měsíce a částěčně i podzim byla komunikace rodin s ranou péčí možná pouze online. 

Online prostředí naplnilo účel - být v kontaktu, hovořit s rodinami, vyslechnout je. Ale od začátku bylo zřejmé, že osobní kontakt  z dlouhodobého hlediska plnohodnotně nenahradí. Chyběla dobrá pohoda, která vzniká v blízkém lidském kontaktu, kdy poradkyně mluví s rodiči, hrají si s dětmi, ukazují rodičům co a jak mohou s dětmi dělat...

Aktuálně již opět nabízí poradkyně rané péče možnost konzultací doma, s rodinami se dle dohody setkávají i v bezpečném prostředí Střediska rané péče v Hradci Králové. Stále však je aktuální spolupráce s rodinami na dálku, pro které je nebezpečné onemocnět.  

Raná péče za koronáče

Ohlédnutí za uplynulým rokem v číslech

Středisko rané péče Sluníčko poskytuje odborné služby, podporu a pomoc rodinám dětí se zdravotním postižením či ohroženým vývojem. Pomáhá rodinám žijícím v Královéhradeckém kraji od narození do 7 let věku dítěte. Služba je poskytována zdarma terénní formou přímo v místě bydliště rodiny nebo ambulantně v prostorách střediska.

V roce 2020 se střediskem spolupracovalo 130 rodin. V těchto rodinách proběhlo 549 konzultací přímo v rodině. Vzhledem k epidemii Covid-19 středisko poskytovalo během karantény distanční formu konzultací buď prostřednictvím telefonu, skypu, videohovoru. Těchto konzultací bylo během roku 270. V prostorách střediska se uskutečnilo 95 ambulancí. V rámci všech osobních konzultací proběhlo 57 vyšetření zraku. Jednorázových konzultací pracovníci služby poskytly během roku celkem 173.

Spolupracující rodiny byly z těchto obcí: Bohrádek, Borovnice, Broumov, Červený Kostelec, Česká Skalice, České Meziříčí, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Heřmanice, Hlušice, Hořice, Hostinné, Hradec Králové, Hronov, Humburky, Chlumec nad Cidlinou, Chvalkovice, Jaroměř, Jičín, Kocbeře, Kostelec nad Orlicí, Kounov, Králíky, Lhota pod Libčany, Libáň, Náchod, Nechanice, Nové Město nad Metují, Nový Bydžov, Olešnice, Olešnice v Orlických horách, Pilníkov, Podhorní Újezd a Vojice, Police nad Metují, Polom, Praskačka, Rasošky, Roudnice, Rožnov, Rtyně v Podkrkonoší, Rychnov nad Kněžnou, Slatina nad Zdobnicí, Smiřice, Smržov, Sobotka, Stárkov, Stěžery, Trnov, Trutnov, Třebechovice pod Orebem, Týniště nad Orlicí, Úpice, Valdice, Vamberk, Velké Poříčí, Vítězná, Vitiněves, Vršovka, Všestary, Vysoká Srbská, Žeretice, Žernov.

Řada aktivit, které pravidelně Středisko rané péče Sluníčko organizuje pro své klienty, musela být kvůli koronaviru omezena či úplně zrušena. I přes to se povedlo uskutečnit karneval, blok canisterapie, setkání klientů, opékání buřtů, workshop. Kladný ohlas měla přednáška s psychologem Davidem Svobodou na téma Sourozenci dětí s postižením a víkendový znakovací pobyt v Bělči, který naše služba spoluorganizuje s Ranou péčí Diakonie Praha. V únoru pracovnice střediska přednášela veřejnosti v Mateřském centru Žirafa ve Dvoře Králové nad Labem na téma Důležité okamžiky ve vývoji dítěte. Rodiny také měly možnost využít doprovodné aktivity jako je hipoterapie a chirofonetika. Důležitá byla také spolupráce s Kruhem dobrovolníků Oblastní charity Hradec Králové. Ti pomáhali při organizací aktivit Střediska rané péče i přímo v klientských rodinách. 

Konzultace na Sluníčku

Poradkyně rané péče dojíždí za klienty